شرکت کار در ارتفاع منصوری

شستشوی نمای ساختمان

نماشویی و شستشوی نما
شستشوی نمای ساختمان – نماشویی
یکی دیگر از خدمات شرکت کار در ارتفاع منصوری،نماشویی بدون داربست و با روش کار با طناب میباشد که بوسیله راپلکاران خبره در امر نماشویی با ابزارهای مرتبط مانند واتر جت نما ،واتر سندبلاست ،تی فیبری ،تی لاستیکی ،حلال سطوح و … خدمات رسانی در راستای شستشوی نما و شستشوی سطوح انجام میپذیرد .
نماشویی ساختمان یکی از خدمات نظافتی نما بوده که بدلیل ارتفاع ساختمان میباید توسط راپلکاران نماشویی انجام شود .
آلاینده های معلق در هوا که نشات گرفته از تردد بالای خودروها و صنعتی بودن شهرهاست و بارش باران های اسیدی بر روی نمای ساختمان همه و همه باعث کثیف شدن و تیره شدن نماهای ساختمان شده در نتیجه نمای ساختمان ها ،جلوه خود را از دست داده و لذا چهره شهرها را نازیبا کرده پس میبایستی نسبت به نهادینه کردن فرهنگ شستشوی نما در تناوب تعریف شده (در راستای حقوق شهروندی) اقدام شود .

شستشوی نمای ساختمان

ساختمان هایی که نیاز به شستشوی نما و نماشویی دارند
کلیه ساختمان های تازه تاسیس که فرآیند ساخت آن به پایان رسیده به علت های مختلفی از جمله سنگ کاری و برش سنگ ،حمل نخاله و … بدلیل نشست غبار حاصل از برشکاری و … بر روی نما ،نیاز مبرم به شستشوی نما و نماشویی دارند چرا که غبار خاک سنگ باعث کدر و تیره شدن سنگ نما میشود . همچنین در حین اجرا و نصب سنگ به شیوه ملاتی بصورت ناخواسته و یا بی سلیقگی سنگ کار ،مقداری از ملاتی که میبایستی پشت سنگ ریخته شود بر روی نما ریخته میشود که ظاهر ناپسندی به نما میدهد به همین منظور بهترین روش ،تحویل کار به شرکت نماشویی میباشد که نمای ساختمان را با روش های نماشویی با واتر جت ،نماشویی با واتر سندبلاست ،تراشیدن برجستگیها با کاردک ،تمیز کردن شیشه نما با ابر و تی و … شستشو نمایند و جان تازه ای به نما دهند .
ساختمان هایی که زمان زیادی از عمر آن ها میگذرد (ساختمان ها و خانه های قدیمی) در طول سالها ،جرم و آلودگی های زیادی را به سطح نمای خود جذب کرده است و باعث تغییر رنگ آجرها و سنگهای نما شده است . جهت مرتفع کردن کثیفی نما میبایستی نمای مربوطه را با استفاده از دستگاه واترجت 300 بار (دبی 15 لیتر در دقیقه) شستشو داد . نماشویی ،جلوه زیبایی به نماهای قدیمی میدهد .
ساختمان هایی که تیپ غالب نمای آنها از شیشه استفاده شده (نمای کرتین وال ،نمای فریم لس،و …) از مزیتهایی همچون آفتاب گیر بودن ،دلباز بودن و دید خوب و … برخوردارند ولی معایبی نیز دارند که از جمله ،نماهای شیشه ای خیلی زود کثیف میشوند و میباید در تناوب های زمانی تعریف شده نسبت به نماشویی و شستشوی نمای ساختمان اقدام شود . بعد از هر بارندگی لکه هایی روی شیشه نمایان میشود ،لذا باتوجه به بارندگیها در فصل پاییز و زمستان بهتر است سالی سه مرتبه اقدام به شستشوی نمای شیشه ای شود .
ساختمان هایی که نمای آن ها از کامپوزیت تشکیل شده بشدت در معرض دود و آلودگی قرار دارند و بعد از گذشت زمان کثیف میشوند و اگر نسبت به نماشویی و شستشوی نمای کامپوزیت ،مدت زمان زیادی بگذرد چرک ها رسوب کرده و چرک مرد میشوند که جهت شستشوی نمای کامپوزیت حتما میبایستی علاوه بر شستشوی اولیه ،با حلال های بسیار خاص ،بصورت دستی با ابر و تی تمیز شوند . علی ایحال شستشوی نمای کامپوزیت میبایستی سالی دو بار انجام شود .
نماهای سیمانی و نماهایی که سیمان شده و سپس رنگ شده بعلت مضرس بودن سطح ،بشدت جرم پذیر هستند و بعد از گذشت زمان، تغییر رنگ داده و تیره میشوند . شستشوی نمای سیمانی و شستشوی نماهای سیمانی رنگ شده بوسیله دستگاه واتر جت 300 بار صورت میپذیرد و اگر مدت زمان زیادی از شستشوی قبلی آن گذشته باشد شستشوی نمای سیمانی با واتر سندبلاست انجام میشود . بعد از شستشوی نمای سیمانی با واترجت معمولا حدود 80% به رنگ اولیه باز میگردد و نمای ساختمان جلوه زیبایی پیدا میکند . معمولا به جهت زیبایی نما و همچنین عایق کردن در برابر رطوبت ،نماها را رنگامیزی میکنند . در زمان نماشویی میتوان نسبت به آببندی و ضد آب کردن سطوح هم اقدام کرد.

 

خدمات شستشوی نما
به کلیه کارهایی که جهت پاکسازی آلودگی ها و … از سطح نمای ساختمان با بکارگیری مواد خاص و ابزارهای تخصصی دسترسی با طناب در ارتفاع صورت میگیرد نماشویی در ارتفاع گفته میشود . شستشوی نمای ساختمان روش یکسان و ثابتی ندارد چرا که نماشویی و شستشوی نماها با توجه به متریال مصرفی در نما و نماسازی ها ،متفاوت است و نماشویی بسته به نوع نما و طرح نما تنوع دارد .
تجربه نشان داده بکارگیری روش های ناصحیح و آماتور در نماشویی و شستشوی نما ،آسیبهایی جدی به متریال نما وارد میکند که بعضا امکان جبران آن وجود ندارد .
با توجه به آلاینده ها ،لکه های چربی و میزان جرمی که بر روی نما وجود دارد ،روش های مختلفی جهت شستشوی نما وجود دارد . جهت نماشویی و شستشوی نمای ساختمان از حلال ها و و مواد خاصی جهت تمیزکاری نما و جرم زدایی استفاده میشود . شستشوی نمای ساختمان و نماشویی مزیت های مختلفی دارد از جمله پاک کردن جرم ها ،آلاینده ها و دوده هایی که بر روی سطح نما رسوب کرده اند . این رسوبات در مدت زمان زیاد و تحت تاثیر از بارش باران و برف با انجام واکنش های شیمیایی ،خاصیت اسیدی پیدا کرده و خوردگی هایی را در سطح نما ایجاد میکنند که علاوه بر تخریب نمای ساختمان ،زیبایی نمای ساختمان را نیز تحت تاثیر قرار میدهند .

روش های اجرای شستشوی نما و نماشویی

نماشویی و شستشوی نما به روش کار با طناب (راپل) و بدون نیاز به داربست
در سال های اخیر با توجه به بلند مرتبه سازی در سراسر جهان و نوع طراحی ها (مدرن ،کلاسیک و …) جهت شستشوی نمای ساختمان ها و نماشویی از داربست استفاده نمیشود چرا که علاوه بر هزینه بالاتر ،سرعت عمل نیز قابل مقایسه نیست .

نماشویی و شستشوی نما با داربست
قبل ترها جهت شستشوی نمای ساختمان و نماشویی از روش نماشویی داربست استفاده میشد که نزدیک به 1.5 دهه است که نماشویی با راپل ،جایگزین شستشوی نما و نماشویی با داربست شده است . مگر زمان هایی که جهت شستشوی نماها با روش کار با طناب و راپل بدلیل وجود پیشانی بلند کنسول شده بام امکان شستشوی نمای طبقه فوقانی را نداشته باشیم که در این صورت تمیزکاری نما با روش داربست صورت میگیرد .

مقایسه ایمنی نماشویی با داربست و نماشویی و شستشوی نما با روش راپل
ایمنی نماشویی و شستشوی نما با طناب به مراتب بالاتر از شستشوی نما و نماشویی با داربست میباشد چراکه در روش کار با طناب ،راپلکاران از دو طناب اصلی و حمایت جهت ایمنی برخوردارند . اگر طناب اصلی به هر دلیل دچار سانحه گردد ،طناب حمایت جایگزین شده و هیچ نوع خطری راپلکار را تهدید نمیکند . اما نماشویانی که بر روی داربست کار میکنند اگر در هنگام کار باد شدیدی بوزد و یا خدای ناکرده دچار سرگیجه شوند بدلیل نبود حمایت ایمن ،امکان سقوط خواهند داشت .

نماشویی و شستشوی نمای ساختمان بصورت دوره ای
نمای ساختمان ها مانند ماشین آلات صنعتی و … نیاز به نگهداری و تعمیرات دارند و میبایستی با توجه به جنس متریال نما در تناوب تعریف شده نسبت به شستشوی نما و نماشویی اقدام کرد . نماهایی مانند سنگهای تیشه ای و سنگهای گندمک که سطوحی مضرس و جرم گیر میباشند در صورتیکه در زمان های تعریف شده اقدام به نماشویی نشوند چرک مرد شده و با نماشویی با واتر جت تمیز نمیشوند و نیاز به نماشویی با واترسندبلاست دارند که هم هزینه آن به مراتب بالاتر است هم باعث برداشتن لایه رویه سنگ میشود .
نماهای کامپوزیت نیز میبایستی در سال 2 بار نماشویی و شستشو شوند . زمانی که مدت زمان زیادی از شستشوی نمای کامپوزیت میگذرد به علت در معرض بودن آفتاب و باران های اسیدی و … لایه پی وی دی اف رویه کامپوزیت ،کدر شده و به این راحتی ها با نماشویی تمیز نمیشوند و بعضا همیشه کدر خواهند بود .
در هنگام نماشویی ساختمان های سنگی با المان های خاص میباید مراقب سقوط سنگها بر اثر فشار زیاد آب به هنگام واترجت نما بود و بهتر است قبل از شروع فرآیند شستشوی نما با واترجت ،اقدام پیشگیرانه کرد و کلیه سنگهای نما را پیچ و رولپلاک کرد .

ابزارهای مورد استفاده در شستشوی نما و نماشویی ساختمان
انتخاب روش نماشویی و شستشوی نما و ابزارهای مورد نیاز نماشویی بستگی به متریال مصرفی در نمای ساختمان ها دارد . به عنوان مثال روش و ابزار مورد استفاده در نماشویی های زیر متفاوت است :
نماشویی و شستشوی نمای کامپوزیت
شستشوی نمای شیشه ای
شستشوی سطوح و نماهای آجری
شستشوی نماهای سنگی (تراورتن،مرمریت،گرانیت و …)
در اکثر موارد فوق ابتدا خدمات شستشوی نما با واترجت انجام شده و سپس نسبت به تمیزکاری شیشه ها و … با حلال به روش نماشویی دستی یا ابر و تی اقدام میشود .

کارواش صنعتی : نماشویی و شستشوی نما با واتر جت
واترجت ،موتورهای آب هستند که باتوجه به قدرت پاشش آب با فشار 300 بار و دبی 15 لیتر در دقیقه جهت خدمات شستشوی نما و شستشوی سطوح استفاده میشوند . دستگاه واتر جت دستگاهی بسیار کارآمد در نماشویی و خدمات شستشوی نما محسوب میشود . کارکرد آن به اینصورت است که ابتدا آب از یک منبع خارجی وارد پمپ دستگاه واتر جت میشود و با کارکردن موتور واترجت ،فشار آن افزایش پیدا کرده و پس از رسیدن به بار مورد نظر از پمپ خارج شده و از طریق ابزار تفنگی و لنس به بیرون هدایت میشود . بر روی لانس دسته وجود دارد که با فشار دادن بر روی آن باعث خروج آب از نازل میشویم و در صورت حذف فشار ،پاشش آب قطع میگردد . نماشویی و شستشوی نما با دستگاه کارواش صنعتی یا همان واتر جت ،بصورت تک فاز و سه فاز وجوددارد . قدرت پاشش آب و شویندگی در نوع تک فاز آن بسیار پایین است و مناسب جهت نماشویی و شستن سطوح سنگی نمیباشد ولی دستگاه واتر جت 3 فاز ،شویندگی بسیار قوی و مناسب جهت شستشوی انواع آلاینده ها را دارا میباشد .جهت شستشوی نماهای سنگی و برداشتن جرم آنها حتما میبایستی از روش نماشویی با دستگاه واترجت سه فاز استفاده شود .

دلایل استفاده از واترجت در نماشویی و شستشوی نما
شستشوی نما و نماشویی با واتر جت هیچگونه آسیبی به مصالح و المانهای نما نمیزند .
از دیگر مزیتهای شستشوی نما با واترجت ،سرعت و دقت بسیار بالا در هنگام نماشویی است چرا که در حداقل زمان ،بیشترین مساحت را نماشویی میکنیم .
کار کردن با دستگاه واتر جت بسیار ساده است و صرفا اتصال آن به برق سه فاز تخصصی و فنی میباشد .
هزینه شستشوی نما با دستگاه واترجت به مراتب پایین تر از نماشویی به روش های دیگر از جمله واترسندبلاست است .
نماشویی و شستشوی نما با واترجت هیچگونه آلودگی زیست محیطی ندارد .

نماهای قابل شستشو با دستگاه واترجت
پاکسازی کلیه نماهای ساختمان مانند نماهای سنگی ،نماهای آجر و نماهای سیمانی بوسیله واترجت نما صورت میگیرد . بعضا به مواردی برمیخوریم که رسوب بیش از حد جرم بر روی نما باعث میشود که واترجت افاقه نکرده و مجبور باشیم جهت پاکسازی نما به روش های دیگری بپردازیم که به تفصیل به آن اشاره خواهد شد .

نماهایی که با دستگاه واترجت نماشویی میشوند
شستشوی نماهای آجری با واتر جت ، شستشوی نماهای سنگی با واتر جت ، شستشوی سطوح و دیوارها با واترجت ،شستشوی نماهای کامپوزیتی با واترجت ، شستشوی نماهای شیشه ای با واترجت ، شستشوی نماهای سیمانی با واترجت ، شستشوی نماهای رنگ شده با واترجت ، شستشوی نماهای سرامیکی با واترجت و … .

شستشوی نمای سیمانی یا واترجت
نماهای سیمانی بدلیل وزن کم ،هزینه پایین ،عدم ریزش مصالح و ایجاد خطر و … بر روی ساختمانهای بلند و برج ها از دیرباز مورد استفاده نماسازی قرار گرفته است . این نماها بعلت استفاده از متریال سیمان ، خاک سنگ ، رنگ طبیعی و … بدلیل آلودگی هوا و قرار گرفتن در شهرهای صنعتی ،زیبایی خود را از دست میدهند ،لذا میبایستی حداقل دو سال یکبار به روش واتر جت نماشویی شوند . بافتهای زبر سیمان عامل موثر در جرم پذیری و کثیف شدن نما میباشد و گذشت چند ساله از شستشوی نما باعث نفوذ جرم و آلودگی به سطوح زیرین کار شده که در این صورت نماشویی با واترجت کارساز نبوده و میبایستی با روش واترسندبلاست که هزینه به مراتب بالاتری دارد اقدام شود .
درصورتیکه مدت زمان زیادی ،نما شسته نشده باشد و نمای سیمانی ، نازک و دارای ترک ،ریختگی و … باشد بعضا ،شستشوی نما با واترسندبلاست هم کاری نبوده و میبایستی نمای سیمانی ترمیم و رنگامیزی شود . قبل از اجرای رنگامیزی نما حتما میبایستی ابتدا نما با واترجت شسته شده و سپس اقدام به رنگامیزی شود .

شستشوی نماهای سنگی : سنگ گرانیت ،سنگ مرمریت ،سنگ چینی ،سنگ تراورتن ،سنگهای تیشه ای بادبر ،سرامیک و … .
سنگهای نما کمتر از سطوح سیمانی جرم پذیر میباشند اما هر چه سنگ نما مضرس و دارای خلل و فرج باشد جرم پذیری بیشتری دارد و آلاینده ها را جذب میکنند . تردد پرندگان بر روی درگاه های پنجره و برجستگی های نما نیز عامل مهمی در کثیفی زودهنگام نماها میباشد . شستشوی نماهای سنگی با واترجت به اینصورت است که ابتدا کل نما با واتر جت شسته میشود . اگر قسمتهایی از نما تمیز نشود با توجه باینکه شستشوی اولیه نما باعث خیس خوردن سطوح شده است ،آن قسمتها را با حلال مربوطه بصورت دستی تمیز میکنیم و مجددا با واتر جت نماشویی مینماییم .
قبل از شروع به اجرای نماشویی و شستشوی نما با واتر جت میباید از محکم بودن سنگهای نما اطمینان حاصل شود تا از بروز خسارتهای جانی و مالی احتمالی پیشگیری شود . نماشویی با فشار آب 300 بار باعث جدا شدن سنگهای لق و … میشود لذا شایسته است قبل از اقدام به نماشویی و شستشوی نما با هماهنگی و اجازه کارفرما فرآیند پیچ و رولپلاک سنگهای نما صورت پذیرد .
شستشوی نماهای سنگی که دارای سنگهای آنتیک ،شیشه ای ،بادبر و … هستند معمولا با واتر جت تمیز نمیشوند و نیاز به شستشوی نما با روش واتر سندبلاست دارند .

نماشویی و شستشوی نما با واتر سندبلاست
نماشویی واتر سندبلاست : در هنگام نماشویی وقتی به سطوحی برخورد میکنیم که دارای جرم گرفتگی و رسوب گرفتگی در طولانی مدت شده اند ،لذا شستشوی نما و سطوح با واتر جت کارساز نخواهد بود و جهت شستشوی نما و شستشوی سطوح میبایستی از روش واتر سندبلاست استفاده کرد . در روش واتر سندبلاست ،آب و دانه های سیلیس همزمان با فشار 300 بار از نازل برنجی خارج شده و بعلت سرعت زیاد آب و قدرت فوق العاده دستگاه ،کلیه جرم ها و رسوبات از سطوح و نما پاک میشود . جهت نماشویی با واتر سندبلاست حتما نیاز به برق سه فاز میباشد .
جهت انجام واترسندبلاست نما بسته به نوع سطح ،جرم سطوح و … از دانه بندی های مختلفی از سیلیس استفاده میکنند . دانه سیلیس هر چه کوچکتر باشد آسیب کمتری به نما میزند و در عوض خاصیت پاک کنندگی کمتری نسبت به دانه های بزرگتر سیلیس دارند . اغلب اوقات بعد از اتمام کار نماشویی با واترسندبلاست ،سطح کار مضرس میشود لذا پس از گذشت چند سال مجددا آلاینده ها از زبری های ایجاد شده نفوذ میکنند . برای جلوگیری از این مسئله معمولا پس از اتمام شستشوی با واترسندبلاست سطح مربوطه بهتر است رزین یا پوشش آب گریز (نانو) شود . خروج همزمان آب و سیلیس یا واتر سندبلاست جهت نماشویی نماهای رومی ،نماشویی سیمانی ،نماشویی سنگی ،نماشویی آجری و رسوب زدایی و رنگ برداری کلیه سطوح کاربرد دارد .

قیمت شستشوی نمای ساختمان : قیمت نماشویی در تهران

عوامل موثر بر هزینه نماشویی ساختمان

به طور کلی این عوامل عبارت‌اند از:

جنس نما
عرض ساختمان و ارتفاع
تعداد طبقه‌ها
میزان کثیفی نما
روش اجرای کار

جنس نما و هزینه نماشویی

اینکه نمای شما، آجری باشد یا سنگی یا شیشه‌ای هزینه نماشویی را تغییر می‌دهد. برای مثال شست‌وشوی بعضی از سنگ‌های ساختمانی به دلیل وجود حفره‌های موجود در سنگ زمانبر است. همین موضوع هزینه را بیشتر می‌کند. مثلا برای شست‌وشوی یک نمای آجری شوینده‌ و مصالح بهداشتی بیشتری مثل سیلیس و … مصرف می‌شود و مبلغ قیمت شستشوی نمای ساختمان هم بیشتر خواهد شد.

متراژ و عرض ساختمان

هر چه عرض نما بیشتر باشد و ارتفاع بالاتر برود سختی کار بیشتر می‌ شود و قیمت‌ هم بالاتر می ‌رود

هزینه نماشویی ساختمان برای نماهای آجری و سنگ نما یا حتی نمای شیشه‌ای و کامپوزیت هم بر اساس متراژ و تعداد طبقات تعیین می‌شود. اساسا برای اینکه پیمان‌کار نماشویی ساختمان قیمت درستی به شما بدهد، معمولا پیش از کار یا حضوری ساختمان را بررسی می‌ کند یا از شما می‌خواهد عکسی از نمای بیرونی ساختمان برایش ارسال کنید تا متراژ و ارتفاع و نوع نما را در فرمول‌های قیمت‌گذاری قرار بدهد.
میزان کثیفی نما و قیمت نماشویی

شکی نیست که میزان کثیفی نمای ساختمان هم در تعیین قیمت نماشویی ساختمان موثر خواهد بود و مثلا اگر یک نمای شیشه‌ای یا کامپوزیتی بیشتر از 3 سال است که شسته و تمیز نشده برای تمیزکاری به دو مرحله کار نیاز دارد هم با واترجت و هم دستی و با ابر و تی‌شوی مخصوص که قطعا این حجم کاری هزینه خودش را دارد. اگر هم ساختمانی از دو طرف نما داشته باشد این قیمت‌ها دو برابر و بر اساس متراژ هر دوطرف ساختمان محاسبه و اعلام می ‌شود.

 

پروژه های شستشوی نمای ساختمان گروه کار در ارتفاع منصوری

از طریق لینک روبرو یا تماس با شماره 09128930060 میتوانید از بازدید و کارشناسی رایگان بهره مند شوید!

سئوالات متداول در خصوص شستشوی نمای ساختمان و سطوح

کلیه راپلکارانی که به اجرای نماشویی و شستشوی نما فعالیت دارند از ابزارهای کاملا ایمن برند استاندارد استفاده کرده و دوره ها و آموزش های لازم را قبل از شروع به کار دیده اند . ضمن اینکه کلیه عوامل اجرایی راپلکار در هنگام نماشویی و شستشوی نمای ساختمان مجهز به طناب حمایت اضافه بوده و به لطف خداوند خطری ایشان را تهدید نمیکند .
همچنین جهت امنیت خاطر کارفرمایان و پیمانکار ،کلیه عوامل اجرایی دارای بیمه حوادث بانام بیمه ایران هستند . درکل امنیت نماشویی با طناب از هر حیث ایمن تر از شستشوی نما با داربست میباشد .

قبل از اجرای آبگریزی نما و پوشش نانو ،میبایستی نمای ساختمان بوسیله واتر جت شسته و خشک شود . مواد نانوی مختلفی در بازار وجود دارد اما اشتراک همه آنها این است که سطح نما قبل از پوشش نانو میبایستی عاری از هرگونه آلودگی و جرم باشد و میباید نماشویی کامل با واترجت صورت پذیرد . پس از خشک شدن نما با ابزارهای مختلفی همچون قلم مو و … از پایین نما به بالا اقدام به آبگریزی نما بروش مالشی مینماییم . مواد نانو کاملا بیرنگ است و هیچ تغییر رنگ در نما ایجاد نمیکند .

بهتر است بعد از هر مرحله شستشوی نمای ساختمان نسبت به آبگریز کردن نما با استفاده از مواد نانو استفاده کرد . از ویژگی های مواد نانو میشود به جلوگیری کردن این مواد از نفوذ آب و رطوبت به سطوح اشاره کرد . لذا پس از ضد آب کردن و آبگریزی سطح نما ،قطعات باران پس از برخورد با سطح نما جذب نما میشود و شروع به غلطیدن قطرات آب کرده و آلودگی های سطح نما را میشوید . پوشش های آبگریز و نانو در نماشویی و شستشوی نما به مراتب مزایای بیشتری نسبت به رزین کردن سنگ ها دارد . از ویژگی های پوشش های نانو جلوگیری از شوره زدن آجرهای نسوز نما و سنگها میباشد و به نوعی یک لایه حفاظتی غیر قابل نفوذ میشوند که باعث جلوگیری از نفوذ جرم و آلودگی میشوند .

شستشوی نمای ساختمان و نماشویی زمان خاصی ندارد و در تمام ایام سال میتوان اقدام به نماشویی کرد .با توجه به اینکه شهرهای صنعتی مانند تهران از آلودگی بالایی برخورداند لذا میبایستی در تناوب زمانی خاص اقدام به نماشویی کرد . چرا که تعلل در شستشوی نماها منجر به رسوب گرفتگی و چرک مرد شدن نما میشود که هم شکل ظاهری نما را تحت الشعاع قرار میدهد و هم شستشو را هزینه بر و زمان بر میکند . ساختمان هایی با نمای رومی ،سیمانی ،آجری و …که مدت زمان زیادی شستشوی نما نشده اند، بعضا با واتر جت تمیز نمیشوند و نیاز به شستشوی نما با واترسندبلاست دارند .
از مزایای شستشوی نما و نماشویی ساختمان با واترجت در تناوب زمانی تعریف شده این است که از انباشته شدن فضولات پرندگان بر روی نما که خاصیت اسیدی دارند و باعث فرسایش تدریجی نما و تیرگی نما میشوند جلوگیری بعمل میاورد .

هزینه نماشویی و شستشوی نما به عوامل ذیل بستگی دارد :
*نماشویی با طناب انجام میشود یا نماشویی و شستشوی نما با داربست . لازم به توضیح است که نماشویی با داربست به علت اینکه هزینه اجرای کار به هزینه نصب داربست اضافه میشود بالاتر از نماشویی با طناب میباشد . همچنین سرعت اجرای کار شستشوی نما با راپل بسیار بالاتر از نماشویی با داربست میباشد .
*هزینه نماشویی ،بستگی به متریال مصرفی در نما دارد . به عنوان مثال شستشوی نمای کامپوزیت نسبت به شستشوی نمای سنگی هزینه بالاتر و زمان بیشتری میبرد . در نماشویی واترجت ابتدا توسط واترجت کل نما شسته شده و سپس بصورت دستی با ابر و تی و حلال نماشویی میشود در انتها با واترجت کل نما را آبگیری میکنیم درصورتیکه در نماشویی سنگ تراورتن ،مرمریت ،گرانیت و … با فشار بالای آب کلیه اجرام و آلودگی ها از روی نما برداشته میشود و نیاز به شستشوی نمای سنگ با ابر و تی و … ندارد . هزینه شستشوی نمای سنگی و شیشه ای تقریبا نصف شستشوی نمای کامپوزیت میباشد .
*ارتفاع و عرض ساختمان یا همان مساحت نما ،عامل اصلی در برآورد هزینه نماشویی میباشد . هرچه مساحت یا متراژ کار بیشتر باشد و همچنین ارتفاع ساختمان زیاد ،مدت زمان شستشوی نما افزایش پیدا کرده و هزینه شستشوی نما بالاتر میرود . در فرآیند شستشوی نما با طناب هیچ گونه محدودیت ارتفاعی جهت کارکردن در ارتفاع وجود ندارد و در کلیه ساختمانهای بلند ،آسمان خراش ها و برج ها امکان کار با طناب جهت نماشویی وجود دارد اما قیمت شستشوی نما با توجه به ارتفاع ساختمان ،زمان انجام کار ،جنس متریال و … متفاوت خواهد بود .

نمای کامپوزیت یکی از مصالح مورد استفاده در نماهای ساختمان ها و از جنس ورق آلومینیوم بوده که بصورت پانل های مشخص و با ابعادی که توسط طراح نما تعیین گردیده اجرا میشود .ورق های کامپوزیت کاملا صاف و صیغلی بوده و لایه رویه ورق ها از نوعی رزین به نام پی وی دی اف تشکیل شده است . نماهای کامپوزیت بر خلاف تبلیغاتی که انجام میدهند جرم پذیر بوده و باران های اسیدی ،چربی ، دوده و … هوا بر روی سطح نمای کامپوزیت قرار میگیرند و اگر در تناوب زمانی تعریف شده اقدام به نماشویی نمای کامپوزیت نکنیم ،آلودگی ها و جرم ها به خورد ورق رفته و بعضا دیگر قابلیت پاک شدن ندارند .
شستشوی نمای کامپوزیت نیز مانند شستشوی نمای شیشه ای میباشد . نماشویی ابتدا با واتر جت و سپس با ابر و تی بصورت دستی انجام میشود .

شستشوی نما بصورت دستی ،صرف نماهایی است که دارای سطوح صاف و صیغلی مانند شیشه ،کامپوزیت ،اچ پی ال و … میباشند . یکی از متداولترین نماها در چند سال گذشته نماهای فریم لس یا نماهای شیشه ای میباشند . نماهای شیشه ای علاوه بر زیبایی ،امکان استفاده از حداکثر روشنایی روز و نور را دارا میباشند . در نماهای فریم لس شیشه ای ،قابهای آلومینیومی نگهدارنده شیشه بر روی یک فریم فولادی که از پروفیل هایی با سایزهای متفاوت ساخته شده نصب و فیکس میشوند .
جهت شستشوی نمای شیشه ای که مدت زمان زیادی از نماشویی شیشه ها گذشته و گرد و خاک و آلاینده های زیادی بر روی سطح شیشه ها و فریم های آنها نشسته حتما میبایستی ابتدا با واتر جت نماشویی شیشه ها انجام و سپس با روش شستشوی دستی و با ابر و تی اقدام به نماشویی و لکه گیری نماییم .
روش کار در شستشوی دستی نما به اینصورت است که ابتدا با تی نخی مخصوص که آغشته به حلال شوینده و آب است سطح شیشه را شستشو میدهیم سپس با تی لاستیکی اقدام به جمع آوری آب و لکه گیری مینماییم . آبهای باقی مانده در کنار فریم ها و … با دستمال نانو مخصوص جمع آوری و لکه گیری میشود .

نمای ساختمان به نوعی شناسنامه و جلوه گاه ساختمان به حساب می آید که دید کلی درباره درون ساختمان به رهگذران میدهد . آجر از خاک رس و سایر مواد افزودنی تشکیل شده است و از قدیمی ترین مصالحی است که در نمای ساختمان ها استفاده شده است . نماهای آجری نیز بدلیل جنس و خلل و فرج سطح آن ،جرم پذیرند و اگر رزین نشده باشند میبایستی در دوره های زمانی چند ساله نماشویی شوند . در صورتیکه در مدت زمان طولانی شستشوی نماهای آجری انجام نشود و جرم و آلودگی ها به سطح آجر نفوذ کرده باشند ،شستشو با روش واتر جت موثر نخواهد بود و میبایستی نماهای آجری واتر سندبلاست شود .

خدمات کار در ارتفاع منصوری به روش دسترسی با طناب
related-services-02

پیچ و رولپلاک سنگ
نمای ساختمان

related-services-06

نورپردازی
نمای ساختمان

related-services-08

پوشش نمای چوب ساختمان

related-services-05

رنگ آمیزی
نمای ساختمان

related-services-01

آب بندی,درز بندی
نمای ساختمان

related-services-04

پوشاندن پاسیو,حیاط خلوت

related-services-03

خدمات صنعتی در
ارتفاع